פגיעה מקורונה

נפגעתם מנגיף קורונה – את מי תובעים?

בישראל מספר התושבים שחלקו בקורונה חצה כבר את  325,862 נדבקים. חלקם הגדול של הנדבקים עדיין סובלים מתופעות לואי שונות בין היתר קשיים בדרכי הנשימה, עייפות כרונית ורבים מהם טרם פנו למיצוי זכויותיהם בעיקר בשל ההבנה (השגויה מבחינתם) שאין את מי לתבוע.

ולכן במאמר זה נרחיב על האפשרויות השונות להגדרת המחלה בתביעות נזיקין פרטיות אל מול מקומות העבודה וכדומה.

תביעה פרטית כנגד אדם שחזר מחו"ל ולא הקפיד על הוראות הבידוד

התביעה הראשונה במקרה של פגיעה מנגיף הקורונה היא תביעה פרטית כנגד אדם שחזר ממדינה אדומה ולא הקפיד על הוראת הבידוד. למשל, מוכר בחנות לממכר מזון, שחזר מביקור מארה"ב והמשיך לעבוד כבר ביום השני לאחר הטיסה לישראל, והדביק מספר לקוחות במחלת הקורונה.
לקוחות אלה רשאים לתבוע אותו על נזקי גוף שנגרמו להם בעקבות המחלה (אשפוזים, פגיעה בדרכי הנשימה וכד'). מדוע ניתן לתבוע? משום שככל שאותו אדם היה שומר על כללי הבטיחות ומבודד לשבועיים, היה יכול לדעת אם נדבק במחלה ולהגן על לקוחותיו.

תביעה כנגד מעסיק

נרחיב את המקרה הנדון מעלה. בהנחה שאותו מוכר בחנות הוא שכיר בחנות ועובד לצד מחסנאים ועובדים נוספים. אם המנהל הישיר שלו היה מודע לכך שהעובד חזר מחו"ל ולא שהה בבידוד, אף המנהל מסתכן בתביעת נזיקין אם העובד התגלה בסופו של יום כנשא של וירוס קורונה והדביק עובדים נוספים במקום העבודה.
מבחינת החוק, האחריות על העסקת עובד שנמצא בבידוד בית חד משמעית. הוא יכול לעבוד אך ורק במקום שבו הוא מבודד, ואינו רשאי להגיע לבית העסק או לבצע משלוחים עבור העסק. לכן, הן הלקוחות שידביק והן העמיתים לעבודה יוכלו לתבוע אותו בתביעת נזיקין פרטית.

תאונת עבודה

לצד התביעה הפרטית, עובדים שחלו בקורונה בעקבות חשיפתם למחלה בשל רשלנות המעסיק או עובדים נוספים, וכן בשל תנאי עבודתם (עבודה ללא ציוד מגן במרפאת קורונה, למשל) ניתן גם לתבוע תשלום של דמי פגיעה במסגרת תאונת עבודה קורונה היכולה להוות עילה ממשית לתביעה זו.
אם הנדבק העביר את המחלה גם למשפחתו – בן הזוג או הילדים והם חלו בסימפטומים קשים, ככל שניתן להוכיח כי ההדבקה ארעה כתוצאה מהמחלה שבה נדבק העובד, גם הם יוכלו לתבוע את אותו המעסיק במסגרת תביעה פרטית.

מלבד תאונת העבודה ניתן להגיש תביעה כנגד הביטוח הלאומי לאגף נכות כללית / סיעוד  ככל שאדם נזקק בעקבות מחלתו לסיוע של אדם נוסף או נותר עם נכות צמיתה או זמנית. במקרה כזה הביטוח הלאומי יבצע בדיקה לבחינת אחוזי הנכות והצורך של אותו אדם בקבלת סיעוד, עזרה מאדם נוסף ושיעור הפיצוי יקבע בהתאם לאחוזי הנכות. תביעה זו יכולה לגרור גם תביעה נוספת לקבלת "שירותים מיוחדים" ולהוביל לקבלת קצבה חודשית לכל התקופה שבה אותו אדם נזקק לעזרה. לסיוע מביטוח לאומי אין מגבלת זמן והוא יכול גם להמשך לכל אורך חייו של אדם.

 

 

לא אובחנתם בזמן? תוכלו לתבוע את המרכז הרפואי או החברה המייצרת את הבדיקה

שתי תביעות נזקי גוף קורונה נוספות שאפשר להגיש כנגד גופים פרטיים קשורות לתהליך אבחון המחלה. למרכזים הרפואיים המבצעים את בדיקות הקורונה יש אחריות כלפי המאובחן לזהות את המחלה בזמן. במקרים מסוימים ניתן לתבוע את פוליסת האחריות המקצועית של הרופא הפועל במרכז הרפואי. תביעות נוספות ניתן להגיש גם נגד פראמדיק במד"א אם לא שמר על חובת הבידוד והדביק בקוביד-19 (קורונה) אדם שלא היה נשא של הנגיף קודם לכן.

בדיקות שהראו תוצאה שלילית למרות שאדם היה חולה בקורונה יכולות להוביל גם לתביעה במסגרת חוק האחריות למוצרים פגומים ופקודת הנזיקין לתביעה כנגד החברה שיצרה את הבדיקה.

תביעות כנגד חברת הביטוח במקרה של אובדן כושר עבודה או מחלות קשות

חברות הביטוח אינן מעניקות כיסוי מלא נגד מחלת הקורונה עצמה, אך ניתן לתבוע את הפוליסה במסגרת מקרי ביטוח שנגרמו בצורה ישירה בעקבות המחלה. למשל, פוליסת "מחלות קשות" עשויה לכסות החרפה של מחלה בעקבות ההדבקות בקורונה. אם אדם איבד את כושר עבודה הוא יכול לתבוע את פוליסת אובדן כושר העבודה ולזכות לפיצוי.

אלה הם רק חלק מהמקרים הנפוצים של תביעות שונות כנגד גופים רפואיים, אנשים פרטיים, מעסיקים ומקומות עבודה וכן חברות ביטוח שניתן לתבוע אם נדבקתם בקורונה. מומלץ להיוועץ בעורך דין  נזיקין ומומלץ לבדוק את זכאותכם לפיצוי כספי מאחד הגורמים.

******

אין האמור בטור זה תחליף לייעוץ או ייצוג משפטי

 

הכותב הינו שותף במשרד עורכי דין ויצמן אייכנברונר – משרד המתמחה בתחום דיני הנזיקין ובכלל זה נזקי גוף, תאונות דרכים, תאונות עבודה ביטוח לאומי וכיוצ"ב

 

נפגעתם מהנגיף  ? פנו אלינו עוד היום ונפעל בכדי למצות את מלוא זכויותיכם.