כל מה שנחוץ לדעת תאונה במרחב הציבורי: המדריך המלא

במבט ראשון, רחובות העיר השוקקים והפארקים העירוניים הפסטורליים נדמים לנו כמוקדים קהילתיים שלווים ובטוחים לשימוש התושבים. אף על פי כן, ולמרבה הצער, מקומות אלו סובלים לעיתים מתחזוקה לקויה ולכן מזמנים מנעד רחב של תאונה במרחב הציבורי.

במדריך זה נגדיר מהי תאונה במרחב הציבורי, נצביע על הגורמים האפשריים שניתן לתבוע בגין תאונה כזו, נבין מהם הצעדים הראשוניים שיש לנקוט בהם לאחר קרות התאונה, ונעמוד על החשיבות הרבה הטמונה בקבלת ייעוץ משפטי מקצועי.

מהן תאונה במרחב הציבורי? הגדרת גבולות הגזרה

תאונות במרחב הציבורי הן תאונות המתרחשות באזורים הנגישים לציבור הרחב, כמו למשל: מדרכות, כבישים, פארים ציבוריים, מבני ציבור וכדומה. תאונות במרחבים ציבוריים עשויות לכלול תרחישים מגוונים, כגון אלו הבאים:

 • מעידה על מדרכה שלא פולסה היטב.
 • החלקה על רצפה רטובה בבניין ממשלתי, מבלי שהוצב שילוט אזהרה הולם.
 • פגיעה מעמוד תאורה רעוע שנפל.
 • מעידה בגן ציבורי בשל היעדר תאורה מספקת.
 • היתקלות במכסה ביוב לא מהודק.
 • נפילה לתוך בור לא מגודר.

זיהוי הגורמים האחראיים לתאונה

בניגוד לתאונות המתרחשות בתוך שטחים פרטיים, כמו למשל בתוך בתים או חנויות,
תאונות במרחב הציבורי מעוררות את שאלת אחריותן של הרשויות המקומיות. הרי, אחריותה של הרשות המקומית להבטיח את בטיחות ותקינות המקרקעין המצויים בתחומה מעוגנת במפורש בפקודת העיריות. לפיכך, ככל שהרשות התרשלה בתחזוקת המקרקעין, בתיקונם או בבנייתם, הרי שהיא חשופה לתביעה נזיקית ועלולה לשאת באחריות בגין הנזק שגרמה.

עם זאת, הרשות המקומית אינה בהכרח הגורם האחראי היחיד. כך, גם גופים פרטיים שהיו אחראיים על תחזוקת המקום עלולים לשאת באחריות לתאונה, בהנחה שהתרשלו בתפקידם. מעבר לכך, ייתכן שהתאונה לא נגרמה בשל אי תחזוקה מספקת של מקרקעין אלא דווקא בשל רשלנות של אדם פרטי, כמו למשל במקרה של נשיכת כלב תביעה.

באילו צעדים יש לנקוט במקרה של תאונה במרחב הציבורי?

אם הייתם מעורבים בתאונה במרחב הציבורי, עליכם לנקוט במספר צעדים הכרחיים על מנת להבטיח הגנה מיטבית על זכויותיכם:

 • תעדו את התאונה – צלמו תמונות של זירת התאונה, ונסו לקלוט בעדשת המצלמה את הגורמים שלדעתכם הובילו לתאונה (לדוגמה, מרצפות מדרכה בולטות) ואת האזור נפילה ברחוב. במידת האפשר, השיגו צילומים מחנויות סמוכות או ממצלמות רכבים שחלפו באזור. ראיות חזותיות מעין אלו עשויות להוות ראיה משמעותית לצורך הוכחת הרשלנות.
 • קחו פרטים מעדי ראייה – פנו לעוברי אורח שהיו עדים לתאונה, ובקשו מהם פרטים ליצירת קשר, לרבות שם מלא, מספר טלפון ומייל. העדויות שלהם יכולות לאשש את הדיווח שלכם על קרות התאונה ולספק תובנות משמעותיות לגבי הנסיבות.
 • פנו לקבלת טיפול רפואי – שימו בראש סדר העדיפויות את בריאותכם ורווחתכם, ופנו לקבלת טיפול רפואי בעקבות התאונה. חשוב מאוד להקפיד לתאר בפני הרופא את נסיבות האירוע ואופן הפגיעה ולהקפיד שרופא יתעד את תיאור האירוע במכתב הסיכום. שימו לב כי גם פציעות שנראות שטחיות לכאורה עלולות להחמיר אם אינן מטופלות באופן מיידי. אל תשכחו לשמור תיעוד של כל חוות הדעת הרפואיות, הטיפולים וההוצאות בגין הפציעה, לרבות הוכחות על אובדן שכר. מסמכים אלו עשויים לסייע להוכיח את היקף הנזק, ויקלו על הליך קבלת הפיצויים.

קבלו ייעוץ משפטי מקצועי

תאונות אישיות במרחבים ציבוריים הן פרשות מאתגרות ומורכבות ברמה המשפטית, במיוחד עבור מי שאינם בקיאים בדיני הנזיקין הישראליים. על כן, שקלו לפנות לעורך דין נזיקין מומחה על מנת לקבל ייעוץ משפטי מקצועי. במבחן התוצאה, ליווי משפטי של עורך דין מיומן טומן בחובו מגוון רחב של יתרונות:

 • הערכה ראשונית מקיפה – עורך דין מומחה בתאונות במרחב הציבורייערוך סקירה יסודית של נסיבות התאונה, על מנת להעריך את סיכויי התיק ולגבש אסטרטגיה משפטית יעילה שלוקחת בחשבון את כלל הפקטורים הרלוונטיים.
 • ניהול משא ומתן – לעיתים קרובות, עורך הדין יעדיף לנהל משא ומתן בלתי פורמלי עם הגורמים הרלוונטיים, על מנת שתוכלו לזכות בפיצוי הולם במסגרת פשרה, תוך הימנעות מסכסוך משפטי מתיש ומייגע.
 • ייצוג משפטי – אם המשא ומתן הראשוני לא הניב פירות, עורך הדין יפנה לאפיק ההתדיינות המשפטית, וייצג את האינטרסים שלכם במסירות ובמקצועיות בבית המשפט במסגרת תביעת הרשויות, תביעות משרד הביטחון ותביעות ביטוח נלוות. בכלל זאת, עורך הדין יכתוב עבורכם את כתב התביעה, יגבש עבורכם את תיק הראיות, יחקור את העדים על דוכן העדים ויגיש את כלל המסמכים הדרושים.

מסקנות

למרבה הצער, תאונות במרחב הציבורי הן תופעה שכיחה יותר מכפי שנהוג לחשוב. הניסיון מלמד כי בכל מקרה של תאונה במרחב הציבורי, על הנפגע לנקוט במספר צעדים יזומים על מנת להבטיח הגנה מיטבית על זכויותיו לרבות קבלת פיצוי הולם. במידה ונפגעתם בתאונה במרחב הציבורי, אל תהססו לעמוד על זכויותיכם ולהסתייע בשירותיהם של עורכי דין מוסמכים. בינתיים, נשאף יחד לעתיד שבו היקף התאונות בשטחים הציבוריים יצטמצם למינימום האפשרי, כך שכל אחד יוכל להסתובב ברחובות בבטחה.  

תוכן עניינים

תפריט נגישות

נשמח לעזור לכם!