הגשת תביעה בגין נשיכת כלב

תאונות במרחב הציבורי

תאונות במרחב הציבורי – מה עושים ואת מי תובעים?  

"אין דרכם של בני האדם להתבונן בדרכים". אבל במספר פעמים קבעו בתי המשפט כי אחריותו של מי שגרם את המכשול בדרך, היא דווקא כלפי מי שלא התבונן.

במדינת ישראל מתרחשות מידי שנה אלפי תאונות במרחב הציבורי. בלא מעט מהמקרים, נותרים האזרחים עם נזקים משמעותיים המלווים באחוזי נכות משמעותיים ובהגבלה אמיתית בביצוע פעולות בסיסיות עד כדי שיבוש של אורח חייהם.

 

מהו המרחב הציבורי ?  

ראשית, חשוב להגדיר מהו מרחב ציבורי. שטח ציבורי הוא מדרכות פגומות, משטחים חלקים, בורות המהווים מכשול, ביובים מבנים ציבוריים שבחזקת הרשות וכיוצ"ב. חשוב לדעת כי על עירייה מוטלת האחריות לדאוג כי העיר תהווה סביבה הבטוחה לכלל האזרחים ומשכך חלה עליה החובה לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי לאתר מפגעים ולסלקם במהירות.

פסק דין מעניין בעניין נער בן 16 מישוב בצפון הארץ נפל מאופניו כתוצאה מפגם במדרכה, התגלגל עם אופניו עד שלבסוף הכידון פגע בבטנו וגרם לפגיעה משמעותית באברים הפנימיים. בעקבות מקרה זה, חויבה הרשות לשלם לנער סכום של כ-710 אלף ₪ כפיצוי בגין נזק הגופני.

ברוב המקרים, חברות הביטוח יתגוננו בטענה הנקראת "אשם תורם". כלומר, שהתנהלות הנפגע היא היא שהביאה לפגיעה החמורה וכי אדם סביר לא היה נפגע ו/או אמור להיפגע ממכשול דומה.  טענה נוספת שעולות היא ביחס לאי דיוקים ו/או ניסוח שגוי בתעודה הרפואית, שהפיק הרופא לאחר הפגיעה.
לכן חשוב שבמסמכים הרפואיים הראשונים תתועד התאונה בצורה מפורטת.

אז מה נדרש לעשות אזרח שנפגע ברחוב ?

חשוב מאוד לפנות לטיפול רפואי ולתעד את נסיבות הפגיעה במפורט בתעודה הרפואית הראשונה שמפיק הרופא המטפל. זאת מכיוון שתיאור הנסיבות, בסמוך לתאונה, יחשב כדיווח אותנטי ובעל משקל במידה ונצטרך להגיע בסופו של יום לבית המשפט.  בנוסף, חשוב לוודא שכל התלונות בפני הרופא, נרשמות באופן מפורט ושלא הושמט בטעות פרט כלשהו. כמו כן, יש לפנות למוקד העירוני ולדווח על המפגע ולשמור העתק של מספר הפנייה למוקד העירוני.

 

דבר נוסף, יש לאסוף את כל החומר שרלוונטי לתאונה- תמונות, עדים, צילומים הקלטות וכו'.

 

את מי ניתן לתבוע ?

במידה והפגיעה התרחשה לדוגמה תוך היתקלות במדרכה שבורה בדרך לעבודה, במצב כזה ניתן להגיש תביעה (בנוסף לתביעה כנגד הרשות) גם למוסד לביטוח לאומי וכמובן לבקש מהמעסיק לחתום על טופס ב.ל 250.

הבחנה מעניינת נוספת היא, רבים חושבים בטעות, כי נפילה בסמוך לבניין המגורים הינו חלק משטח אשר באחריות הרשות המקומית.  אולם, לא תמיד האחריות תוטל לפתחה של הרשות ויש לבחון הגשת תביעה כנגד וועד הבית של בניין המגורים. בהזדמנות הזו, ההצעתי היא לכל וועדי הבית, המנהלים את נושא הוועד (בין באופן עצמאי ובין על ידי חברות חיצוניות) לרכוש פוליסת ביטוח המכסה את הוועד ואת הדיירים למקרה של תאונה ותמנע נזקים משמעותיים.

גורם נוסף שייתכן וניתן להגיש נגדו תביעה חוץ מהגורם שהתרשל לכאורה זה חברות הביטוח.
במקרה בו יש לנפגע גם פוליסת ביטוח תאונות אישיות ואז הנפגע יקבל כפל פיצוי. כלומר, גם מהגוף שהתרשל (עירייה) וגם מחברת הביטוח בו הוא מבוטח במסגרת פוליסת תאונות אישיות.

והשאלה הכי מעניינת : כמה כסף נקבל ?

חשוב להבין כי סכום הפיצוי משתנה מאדם לאדם בהתאם לקריטריונים שונים של גיל; אחוזי הנכות; בסיס השכר של הנפגע. חשוב לציין כי במקרה של קטינים שנפגעים בתאונה הפיצוי הוא גבוה ומשמעותי.

 

******

אין האמור בטור זה תחליף לייעוץ או ייצוג משפטי

 

הכותב הינו שותף במשרד עורכי דין ויצמן אייכנברונר, משרד עורכי דין המתמחה בתחום דיני הנזיקין ובכלל זה נזקי גוף, תאונות דרכים, פוליסות תאונות תלמידים, תאונות עבודה, ביטוח לאומי,  וכיוצ"ב.

 

נפגעתם בשטח ציבורי ? פנו אלינו עוד היום ונפעל בכדי למצות את מלוא זכויותיכם…

 

 

שאלות נפוצות:

שברתי את היד לאחר שנפלתי כשנתקבלתי במדרגה שבורה הנמצאת אמנם בבעלות פרטית אבל אין שום בעיה לתושבי העיר לעבור שם? אני לא גר בבניין. מי אחראי לפצות אותי?

כעיקרון, הבעלים ו/או המחזיק בשטח הפרטי שבו נפלת הוא האחראי לפצות אותך. בנוסף אליו, גם העירייה אחראית לפצות אותך מכוח אחריותה לפקח ולמנוע סיכונים בשטח שהציבור משתמש בו. לכן, על שתיהם לפצות אותך ביחד ולחוד.

 

בשכונה שבה אנחנו מתגוררים יש קיים בור ביוב פתוח. באחד הערבים כשהיה חשוך הורי הגיעו לבקר ואימי נפלה לבור ונחבלה בצורה משמעותית. כיום שנה וחצי לאחר האירוע היא עדיין סובל מכאבים בכל חלקי גופה.  את מי נוכל לתבוע ?

ככל ומדובר באזור אשר באחריות הרשות המקומית. מציע שתבחן הגשת תביעה כנגד חברת הביטוח המבטחת את הרשות.

 

כתוצאה מאבן שפה עקום במדרכה נחבלתי באופן קשה בפניי. כמו גם, שברתי 2 שינים. מה עליי לעשות כדי לקבל פיצוי ולמי לפנות ? 

הדבר הראשון שאני ממליץ לך זה לתעד את מקום הנפילה ! כמו כן, ממליץ מאוד לסיים את הבירור הרפואי ולהקפיד שכל תלונותיך ירשמו אצל הרופא. לאחר סיום הבירור תוכל לפנות למשרד עורכי הדין ויצמן אייכנברונר על מנת שנוכל להעניק לך ייעוץ משפטי מקצועי ויסודי.